Unška koliševka

Postojna, Primorsko-notranjska
Unška koliševka
Unška koliševka
Unška koliševka
Unška koliševka
Unška koliševka
Unška koliševka
Unška koliševka zemljevid

Lastnosti

Nadmorska višina
594m n. v.
Pogorje
Goriško, Notranjsko in Snežniško hribovje
Višinska razlika
144m
Čas vzpona
30 min

Med Planinskim poljem (kraško presihajoče jezero) in Rakovim Škocjanom se nahaja več kot 100 m globoka in 150 m široka udorna jama, ki jemlje dih.

Koliševka je torej udorna jama, kraški pojav, pri katerem se je nekdanji podzemni jami udrl strop in nastala je kotanja, navadno z navpičnimi stenami. V primeru Unške koliševke beseda "kotanja" ne opiše realnega prizora, saj gre za monstruozno globoko jamo udornico, ob kateri se človek počuti majhnega. Kljub prepadnim stenam je z ene strani možno priti peš do dna jame, a je nevarnost zdrsa zaradi strmine in kamenja nevarnost velika in je potrebno biti ekstremno previden.

Zanimivost te naravne znamenitosti so podzemni vojaški bunkerji, ki se prepletajo ob tej kraški kotanji in pustolovca pripeljejo do sredine prepadov udorne jame. Zgradili so jih italijanski vojaki med obema vojnama in takrat naj bi območje prepletalo kar 15 km rovov, ki so jih kasneje zalili z vodo in zabetonirali. Ostalo je za 1,5 km rovov. Pa vendar traja skoraj eno uro, da si z malo avanturistične žilice raziščete vse.

Nujno je s seboj vzeti ročne svetilke in še naglavne luči, saj je v rovu popolna tema. Vzememo tudi poln mobilni telefon za rezervo. Nihče si namreč ne želi tam ostati brez luči. Vzamemo tudi kakšno dodatno toplo oblačilo, saj je v notranjosti hladno. Tudi obujemo se dobro (terenska obutev), saj se na mestih pojavlja blato in ponekod malo vode.

V najbolj zanimiv in lepo urejen sistem rovov pridemo tako, če od informativne table sledimo stezi ob robu prepadov proti jugu, ki se blago vzpenja. Spremlja nas pogled na mogočno udornico, ki nas privede do ostankov nekdanje vojašnice. Na drugi strani vojašnice se nahaja vhod v rove. Kmalu pridemo do stopnic, po katerih se spustimo kakšnih 10 m nižje. Zatem priedemo do prvega križišča, kjer lahko zavijemo levo in nas rov pripelje do roba prepada. Odpre se mogočen pogled v Unško koliševko, kar zahteva previdnost, saj se znajdemo tik nad prepadnimi stenami. Če tam zavijemo desno, nas rovi privedejo do novih stopnic, ki nas vodijo spet višje. Če zatem zavijemo levo, bomo prišli do lepo urejenih, suhih in zelo zanimivih delov rovov. Ta pot nas privede do križišča 4 rovov, kjer lahko opazujemo velike navpične jaške in obiščemo manjše sobe, ki so bile verjetno namenjene prenočevanju, skladiščenju.

Nekdaj sta tam obstajali dve utrdbi: Utrdba Raggi s štirimi in utrdba Brunner s tremi bojnimi bloki. Pozneje so utrdbi povezali s podzemnimi rovi in tako dobili zelo dobro utrjeni sistem Raggi – Brunner



Poti

30 min
lahka neoznačena steza
Vir: Hribi.net

V bližini

Sorodne ideje za izlet